Vytvořil: Jiří Filípek

Nové metody se využívají také ve strojírenství (supertvrdé povrchy s nízkým třením, samočisticí nepoškrabatelné laky, obráběcí nástroje), ve stavebnictví (nové izolační materiály, samočistící fasádní nátěry, antiadhezní obklady), v chemickém průmyslu (nanotrubice, nanokompozity, selektivní katalýza, aerogely), v textilním průmyslu (nemačkavé, hydrofóbní a nešpinící se tkaniny), v elektro-technickém průmyslu (vysokokapacitní záznamová média, fotomateriály, palivové články), v optickém průmyslu (optické filtry, fotonické krystaly a fotonická vlákna, integrovaná optika), v životním prostředí (odstraňování nečistot, biodegradace, značkování potravin) a dalších oborech.

 
 
Nanotechnologie

Cílem nanotechnologie je přesné ovládání jednotlivých atomů a molekul tak, aby vznikl nějaký objekt nebo struktura s novými vlastnostmi (elektrickými, optickými, fyzikálními apod.), které lze pochopit a ovládnout.

Nanotechnologie ovlivňuje také nejmodernější trend vývoje čistících prostředků. Základem je nový způsob spojování molekul syntetických polymerů, které vytváří dokonalý lesk a dlouhotrvající ochranu povrchu. Nano částice generují vyšší přilnavost k ošetřované ploše.

Využití nanotechnologií a nanomateriálů je velmi rozsáhlé a v současnosti již nalézají uplatnění v mnoha oblastech běžného života. Příkladem je např. elektronika (paměťová média, bioelektronika, kvantová elektronika) či zdravotnictví (umělé klouby, chlopně, náhrada tkání, desinfekční roztoky nové generace, analyzátory, roušky).